fbpx

Ta chata nie korzysta z siecią, jest samowystarczalna i ma minimalny wpływ na środowisko

Dzięki konstrukcji bez pozostawiania śladów prefabrykowana kabina Majamaja firmy Littow Architectes przyciąga odwiedzających na eko-rekolekcje nad wodą.

Przyjrzyjmy się ciekawej konstrukcji, którą oddalona jest 30 minutach jazdy rowerem od centrum Helsinek. Majamaja Cabin, autorstwa urodzonego w Finlandii architekta Pekka Littow z Littow Architectes, jest pierwszą z pięciu, które zostaną zbudowane. Wraz z sauną utworzą Majamaja Village – eko-rekolekcję, w której goście mogą w przenośni i dosłownie oderwać się od rygorów codziennego życia.

Kabina Majamaja firmy Littow Architectes została zbudowana na miejscu z prefabrykowanych paneli drewnianych i bez użycia ciężkich maszyn. Samodzielna jednostka stanowi doskonałe miejsce na eko-rekolekcje, zwłaszcza gdy znajduje się nad wodą w Finlandii.

Kabina zapewnia intymny dostęp do charakterystycznej atrakcji Finlandii, ale przywiązanie do tego doświadczenia jest wyższym celem. „Kieruje się potrzebą radykalnego przemyślenia i zminimalizowania naszego wpływu na środowisko” – mówi Littow, który postrzega projekt nie tylko jako sposób na ponowne połączenie z naturą, ale także jako przykład zaawansowanego rozwiązania mieszkaniowego. „Ma pokazać, jak mała architektura w połączeniu z zieloną technologią może zrekompensować duże wolumeny i scentralizowane systemy sieciowe”.

Kompaktowa kabina Majamaja z dwuspadowym dachem reprezentuje postęp fińskiej architektury drewnianej w zrównoważonym pakiecie. Jego prefabrykowane panele są montowane na miejscu i bez użycia ciężkich maszyn. Panele słoneczne na dachu zasilają oświetlenie, urządzenia i klimatyzację, a także system zbierania wody, który oczyszcza i przetwarza szarą wodę. Odpady z suchej toalety są kompostowane i ponownie wykorzystywane jako nawóz, dzięki czemu kabina pozostaje w pełni samowystarczalna. Dwupoziomową, minimalistyczną kabinę można zamontować niemal wszędzie; po zburzeniu i usunięciu pozostało niewiele śladów.

Wewnątrz otwarty plan zapewnia elastyczną przestrzeń życiową na parterze. Schody prowadzą do części sypialnej powyżej.

Z wnętrza kabiny masywne okno i wydłużony pokład zapewniają widoki na malowniczy archipelag Helsinek.

Rząd paneli słonecznych na dachu zasila oświetlenie, urządzenia kuchenne, klimatyzator i zamknięty obieg szarej wody.

Projekt jest częścią eksperymentu o niewielkiej sile oddziaływania na środowisko. Ma na celu lepszą kontrolę sposobu, w jaki mieszkańcy i turyści doświadczają archipelagu, aby chronić i szanować morze jako nieoceniony zasób. Wioska ma zostać otwarta w 2021 roku, a osoby zainteresowane odwiedzeniem Finlandii mogą zapisać się na listę oczekujących.

W odległym regionie Francji powstaje kolejna podobna wioska w Littow. Chociaż te eko-rekolekcje zapewnią odwiedzającym szansę na tymczasowe odłączenie się od sieci, Littow ma nadzieję, że doświadczenie to będzie miało trwały wpływ na sposób, w jaki trybie wybieramy życie.

wszystkie zdjecia: Photo by Archmospheres
źródło dwell.com

Project Credits:

Architect of Record: Littow Architectes / @pekkalittow

Like this article?

Share on Facebook
Share on Twitter
Share on Linkdin
Share on Pinterest

Leave a comment

On Key

Related Posts

9 małych domków w Holandii

Teraz, gdy wielu z nas szuka miejsca na wypoczynek, domy wakacyjne cieszą się większą popularnością niż kiedykolwiek. Jeśli nie jesteś typem kempingu, ale zamiast tego

kontakt do nas

Adres Podzamcze 6, 38-420 Korczyna

GPS  Google Maps

Email tinylivingpoland@gmail.com

(+48) 732 231 325